Porady architekta

Dom jednorodzinny

Przed budową

Czy gotowy projekt powinien być dostosowany do nowego prawa budowlanego?

Nie. Większość wymaganych dokumentów i tak należy sporządzić przy adaptacji projektu na terenie działki.

Jednak projekt musi być zgodny z aktualnymi warunkami technicznymi, jakimi powinien odpowiadać budynek i jego usytuowanie.

Więcej informacji: Nowe prawo budowlane w praktyce

Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?

Przy budowie domu wymagana jest zgoda właściwego urzędu. Aby do takiej zgody doszło mamy dwie możliwości jej uzyskania.

 1. Zgłoszenie budowy - procedura zdecydowanie prostsza i szybsza, polega na złożeniu odpowiednich dokumentów w celu poinformowania urzędu o zamierzeniach budowlanych. Budowę można rozpocząć gdy nie zostanie wniesiony żaden sprzeciw. 

 1. Wniosek o pozwolenie na budowę - wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania, ale w niektórych sytuacjach takie pozwolenie jest konieczne.

Kiedy zgłoszenie?

Gdy obszar oddziaływania jednorodzinnego, wolno stojącego planowanego budynku mieszkalnego nie przekracza granicy działki. Budowa musi być prowadzona wyłącznie na obszarze działki ale też obszar oddziaływania budowy nie może przekraczać obszaru działki. 
Samo zgłoszenie wystarczy jeżeli planujesz budowę:
 • garażu
 • altany
 • przydomowego ganku i oranżerii
 • Parterowe budynki rekreacji indywidualnej (np. niewielkie domki letniskowe (sezonowe))
 • basenu lub oczka wodnego.
Dotyczy to obiektów, których powierzchnia nie przekracza 35 m2 (poza basenem i oczkiem wodnym tu powierzchnia nie może przekroczyć 50 m2)

Jak składać zgłoszenie? 

Zgłoszenia dokonuje się w wydziale architektoniczno budowlanym  właściwego organu administracyjnego przed rozpoczęciem robót budowlanych. Sprzeciw organu w stosunku do planowanej budowy może zostać wniesiony w terminie  do 30 dni od doręczenia zgłoszenia. 

Kiedy nie trzeba nawet zgłoszenia?

W nowelizacji prawa budowlanego przedstawiono również katalog obiektów, które zwolnione są z jakichkolwiek weryfikacji przez organy administracji architektoniczno-budowlanej. Uwzględniono w nim między innymi następujące inwestycje:
 • budowę altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 35 m2, wysokości do 5 m (dachy strome) i 4 m (dachy płaskie)
 • budowę obiektów małej architektury na prywatnych działkach
 • budowę ogrodzeń o wysokości do 2,2 m
 • docieplenie budynków na wysokości do 12 m (do 25 m wymagane zgłoszenie)
 • montaż pomp ciepła, urządzeń fotowoltaicznych o mocy do 40 kW.

Kiedy należy składać wniosek o pozwolenie na budowę?

 • obszar oddziaływania projektowanego budynku wykracza poza działkę, na której będzie budowany. Oznacza to, że może być uciążliwy dla sąsiadów np. zwiększając zanieczyszczenie powietrza, ograniczając światło dzienne itp.
 • Obszar oddziaływania jest określany przez projektanta domu (w przypadku projektów gotowych określany jest podczas adaptacji)
 • działka znajduje się na terenie objętym ochroną przyrody. Urząd musi wtedy przeprowadzić postępowanie środowiskowe, które ma zbadać czy nowo budowany dom nie będzie szkodzić środowisku.
 • Pozwolenie na budowę jest również obowiązkowe w przypadku budowy domów w zabudowie bliźniaczej, szeregowej i domów wielorodzinnych

Ile trzeba czekać o pozwolenie na budowę?

Po złożeniu wniosku o pozwolenie na budowę, odpowiedni organ administracyjny ma 65 dni na wydanie decyzji. 
Po złożeniu wniosku o wydanie pozwolenie na budowę przez inwestora, odpowiedni organ administracyjny ma 65 dni na wydanie decyzji. W zależności jak duży jest obszar oddziaływania, trzeba poinformować sąsiadów czas oczekiwania na pozwolenie może być dłuższy lub krótszy. 
Uzyskanie pozytywnej odpowiedzi, oznacza zgodę na rozpoczęcie prac budowlanych. 
Co lepsze – gotowy projekt domu, czy indywidualny projekt u architekta?

Wybór dyktuje często cena. Przy decyzji należy brać pod uwagę kilka kwestii.

Projekt gotowy kusi ceną, szczególnie w promocjach. Do ceny jednak należy policzyć cenę projektu zagospodarowania działki, który musi przygotować architekt oraz cenę ewentualnych zmian. Jeżeli zmiany te wymagają zmiany konstrukcji, często cena projekt znacznie wzrośnie. Podliczając koszt projektu okazuje się, że projekt tańszy nie jest. Jeżeli jednak projekt sprzedaje rzetelna firma oraz układ oraz wygląd jest tym wymarzonym, warto nad tym zastanowić. Główną wadą projektów gotowych jest ich powtarzalność i sztampowe wykończenia oraz układy, które nie zawsze są odpowiednie dla użytkownika.

Praktyka pokazuje niestety, że czasem na rzutach projektów gotowych ukazane meble w przykładowej aranżacji są mniejsze niż w rzeczywistości. To daje błędny obraz przestrzeni, która będzie w domu. Warto również skontrolować konstrukcję przez projektanta.

Przygotowując indywidualny projekt tworzymy przestrzeń uwzględniając gust oraz potrzeby przyszłego użytkownika. Unikalne rozwiązania pozawalają na praktyczną i ładną aranżację przestrzeni, ponieważ tworząc bryłę myślimy od razu o wnętrzach i podpowiadamy, nawet jeżeli klient nie zamawia u nas projektu wnętrz.

Przygotowując projekt budowlany również zawieramy w nim detale, które pozwalają na bezproblemowe przeprowadzenie budowy. Kupując projekt od architekta masz pewność, że wszystkie Twoje potrzeby zostaną uwzględnione, a w razie wątpliwości w trakcie budowy możesz zawsze zadzwonić i się zapytać.

Chcę kupić gotowy projekt domu. Na co zwrócić uwagę?

Wybór projektu domu, to nie lada wyzwanie. Najłatwiej iść do architekta, a on po rozmowie wrysuje dom dla indywidualnych potrzeb. Jednak w dzisiejszych czasach najpopularniejszą metodą pozyskania projektu jest kupno katalogowego domu. Zaletą tego rozwiązania jest oczywiście cena. Jednak jak wybrać najodpowiedniejszy projekt spośród miliona propozycji? Najłatwiej to zrobić analizując 10 punktów, które gwarantują odpowiedni wybór.

Więcej rozpisaliśmy się tutaj:

10 rzeczy, o których należy pamiętać przed wyborem projektu domu

Dom parterowy czy z poddaszem?

Wypisaliśmy plusy i minusy wyboru domu parterowego lub domu z poddaszem użytkowym w osobnym artykule:

Dom parterowy czy z poddaszem?

Na co powinniśmy zwrócić uwagę planując budowę domu?
Kiedy kontaktować się z architektem?
 • W momencie podejmowania ostatecznej decyzji odnośnie zakupu działki (lub domu). Architekt jest w stanie sprawdzić, czy działka spełni Twoje wymagania oraz nie posiada mankamentów, niewidocznych na pierwszy rzut oka;
 • Po podpisaniu aktu wstępnego zakupu; zdecydowałeś już, którą działkę wybrać; architekt pomoże zagospodarować na terenie jak najwięcej;
 • W momencie zakupu domu, ale przed pracami remontowymi – w tym wypadku architekt może wykonać kontrolę obiektu pod kątem prawa budowlanego oraz wytycznych urzędowych, a następnie doradzić i w końcu przygotować propozycję zagospodarowania wnętrz;
 • W przypadku decyzji powiększenia budynku lub jego przebudowy – nie wszystkie remonty można wykonywać samodzielnie, bez wiedzy urzędu – w takich wypadkach jest to samowola budowlana; architekt ma za zadanie uprawomocnić zmiany, doradzić jak najoszczędniej wykonać zmiany, a także wykorzystać maksimum ze zmian.

Pamiętaj, że często wystarczy po prostu rozmowa telefoniczna, lub wiadomość mailowa. Nie krępuj się, pytaj – postaramy się pomóc na podstawie swoich doświadczeń i wiedzy.

Co zawiera projekt koncepcyjny?

Projekt koncepcyjny ukazuje charakterystykę budynku lub wnętrza – bryłę, dobór kolorystyki, wstępny dobór materiałów oraz wyposażenia (w przypadku projektu wnętrza). Wynikiem projektu koncepcyjnego są ujęcia (widoki modelu 3d lub wizualizacje) wraz z ogólnym rzutem, ukazujące główne założenia w projekcie, w tym układ funkcjonalny. Projekt koncepcyjny nie zawiera elementów technicznych i detali.

Kupiłem budynek katalogowy, co teraz?
Zakupienie katalogowego projektu jest zaledwie pierwszym, z kilku wydatków, które trzeba ponieść aby uzyskać pozwolenie na budowę. Aby zawartość katalogu stała się projektem możliwym do złożenia  we wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę potrzebna jest adaptacja do warunków miejscowych.
Adaptacji dokonuje architekt, który w świetle prawa staje się autorem projektu i przejmuje za niego pełną odpowiedzialność. 
Co należy rozumieć przez zwrot adaptacja projektu katalogowego”?
 • Opracowanie projektu zgodnie z ustaleniami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz obowiązującymi normami, przepisami prawa i zasadami wiedzy technicznej
 • Adaptacja fundamentów jeśli konieczna dostosowana do lokalnych warunków gruntowych i sposobu i izolacji
 • Przeliczenie konstrukcji budynku przy dostosowaniu jej do lokalnych warunków wynikających z innych niż przyjęte w projekcie stref klimatycznych
 • Dostosowanie instalacji wewnętrznych i przyłączy do warunków miejscowych na podstawie uzgodnionych projektów i umów z firmami odpowiadającymi za media itp. 
 • Podpisanie projektu jako autor adaptacji z podaniem numeru i rodzaju posiadanych uprawnień
Nie jestem z Poznania, czy mogę zamówić u Was projekt?

Oczywiście. Nie mamy problemu z pracą na odległość.

Na początku pracy nad projektem w celu sprawnej komunikacji z Klientem zachęcamy do używania dwóch aplikacji. Udostępnimy tablicę w witrynie Pinterest, dzięki której wymieniając się obrazami poznajemy gust i upodobania klienta. Do częstej komunikacji niekiedy używamy aplikacji Slack, który jest platformą wymiany informacji w postaci chatu. Dzięki niej Klient w czasie naszej pracy może na bieżąco wyjaśniać wątpliwości. Obsługujemy również maila oraz jesteśmy pod telefonem. Dłuższe rozmowy prowadzimy przez video-komunikatory typu Skype i Hangouts. 

W trakcie trwania współpracy wykonujemy osobiście inwentaryzację oraz w zależności od potrzeb dojeżdżamy do Klienta.

Na czym polega nadzór autorski?
W przypadku projektów architektonicznych sprawowanie nadzoru autorskiego przysługuje osobom pełniącym samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Zgodnie z zawartymi w prawie budowlanym zasadami czynności nadzoru nad utworem architektonicznym nadzór polega na:
 • stwierdzaniu w toku wykonywania robót budowlanych zgodności realizacji z projektem,
 • uzgadnianiu możliwości wprowadzenia rozwiązań zamiennych w stosunku do przewidzianych w projekcie
W nawiązaniu do prawa autorskiego, prawo budowlane stwierdza że:
Projektant w trakcie realizacji budowy ma prawo:
 • wstępu na teren budowy i dokonywania zapisów w dzienniku budowy dotyczących jej realizacji
 • żądania wpisem do dziennika budowy wstrzymania robót budowlanych w razie stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia lub wykonywania ich niezgodnie z projektem
Nadzór autorski nie jest obowiązkowy i stanowi tylko uprawnienie.
Jaka jest różnica pomiędzy projektem koncepcyjnym, wykonawczym oraz kompleksowym?
Różnica polega przede wszystkim na zawartości obydwu dokumentów oraz zakresu faz projektowych które obejmują. 
Projekt koncepcyjny
Określa wstępną wizję funkcjonalno przestrzenną projektowanej przestrzeni, bez szczegółowych rozwiązań określonych w projekcie wykonawczym. Projekt składa się z przedstawienia graficznego projektowanego obiektu, schematów funkcjonalno-przestrzennych w postaci rzutów
Projekt wykonawczy
Zawiera szczegółowe opracowanie schematu funkcjonalnego, podział przestrzeni na strefy, rozmieszczenie ścian, aranżacje wnętrz, dobór kolorów, dobór materiałów, wybór oświetlenia. Projekt składa się z rysunków technicznych (rzuty, widoki, przekroje), rysunków instalacyjnych (przyłącza elektryczne, hydrauliczne), opisu materiałowego, propozycji elementów wyposażenia. 
Projekt kompleksowy
Projekt kompleksowy to nic innego jak projekt wykonawczy wraz z naszą pomocą przy wyborze wykonawców, kontaktem z nimi, koordynacją, omówieniem spraw pilnych z budowy. Projekt kompleksowy może zawierać również nadzór autorski, w którym wykonujemy wizyty na budowie oraz odbiory robót.

Projekt budowlany

Kiedy kontaktować się z architektem?
 • W momencie podejmowania ostatecznej decyzji odnośnie zakupu działki (lub domu). Architekt jest w stanie sprawdzić, czy działka spełni Twoje wymagania oraz nie posiada mankamentów, niewidocznych na pierwszy rzut oka;
 • Po podpisaniu aktu wstępnego zakupu; zdecydowałeś już, którą działkę wybrać; architekt pomoże zagospodarować na terenie jak najwięcej;
 • W momencie zakupu domu, ale przed pracami remontowymi – w tym wypadku architekt może wykonać kontrolę obiektu pod kątem prawa budowlanego oraz wytycznych urzędowych, a następnie doradzić i w końcu przygotować propozycję zagospodarowania wnętrz;
 • W przypadku decyzji powiększenia budynku lub jego przebudowy – nie wszystkie remonty można wykonywać samodzielnie, bez wiedzy urzędu – w takich wypadkach jest to samowola budowlana; architekt ma za zadanie uprawomocnić zmiany, doradzić jak najoszczędniej wykonać zmiany, a także wykorzystać maksimum ze zmian.

Pamiętaj, że często wystarczy po prostu rozmowa telefoniczna, lub wiadomość mailowa. Nie krępuj się, pytaj – postaramy się pomóc na podstawie swoich doświadczeń i wiedzy.

Co zawiera przygotowany przez Was projekt budowlany?

Przygotowywany przez nas projekt budowlany jest przygotowywany z myślą o pozwoleniu na budowę. Zawiera zatem:

 1. Projekt zagospodarowania działki,
 2. Projekt architektury,
 3. Projekt konstrukcji,
 4. Projekt instalacji sanitarnych,
 5. Projekt instalacji elektrycznych,
 6. Charakterystykę energetyczną,
 7. Plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,
 8. Oddziaływanie na teren sąsiedni (zgodnie z nowym Prawem Budowlanym),
 9. Niezbędne załączniki – w zależności od zapotrzebowania przy danym projekcie.

Współpracujemy z rzetelnymi projektantami branż, zatem w całości projekt jest skoordynowany. Klient nie musi się obawiać, że czegoś zabraknie.

Często doradzamy klientom wykonanie projektów przyłączy instalacyjnych wraz z projektem budowlanym, tak aby uzyskać pozwolenia na budowę poprzez jedną procedurę administracyjną.

W projekcie architektury oraz konstrukcji wykonujemy dodatkowo detale pozwalające na prawidłowe przeprowadzenie budowy.

Szukam mieszkania. Kiedy kontaktować się z architektem?

Planujesz zakup mieszkania i zastanawiasz się nad organizacją całego remontu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt od samego początku, podczas wyboru mieszkania z oferty dewelopera.

Jako architekci znamy różne triki, jakie stosują deweloperzy przy przedstawianiu rzutów projektów architektonicznych. Pamiętaj, że wybierasz mieszkanie na wiele lat. Musisz podejmować pewne, przemyślane decyzje. Warto wtedy zaczerpnąć rad od osób, które pracują w architekturze i budownictwie.

Na każdym etapie prac przy mieszkaniu, jesteśmy w stanie ocenić podjęte decyzje, skonfrontować je z problemami i podać najlepsze rozwiązania.

Napisz do nas, zapytaj, pomożemy przy wyborze. Podpowiemy, które rozwiązania będą najlepsze.

Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?

Przy budowie domu wymagana jest zgoda właściwego urzędu. Aby do takiej zgody doszło mamy dwie możliwości jej uzyskania.

 1. Zgłoszenie budowy - procedura zdecydowanie prostsza i szybsza, polega na złożeniu odpowiednich dokumentów w celu poinformowania urzędu o zamierzeniach budowlanych. Budowę można rozpocząć gdy nie zostanie wniesiony żaden sprzeciw. 

 1. Wniosek o pozwolenie na budowę - wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania, ale w niektórych sytuacjach takie pozwolenie jest konieczne.

Kiedy zgłoszenie?

Gdy obszar oddziaływania jednorodzinnego, wolno stojącego planowanego budynku mieszkalnego nie przekracza granicy działki. Budowa musi być prowadzona wyłącznie na obszarze działki ale też obszar oddziaływania budowy nie może przekraczać obszaru działki. 
Samo zgłoszenie wystarczy jeżeli planujesz budowę:
 • garażu
 • altany
 • przydomowego ganku i oranżerii
 • Parterowe budynki rekreacji indywidualnej (np. niewielkie domki letniskowe (sezonowe))
 • basenu lub oczka wodnego.
Dotyczy to obiektów, których powierzchnia nie przekracza 35 m2 (poza basenem i oczkiem wodnym tu powierzchnia nie może przekroczyć 50 m2)

Jak składać zgłoszenie? 

Zgłoszenia dokonuje się w wydziale architektoniczno budowlanym  właściwego organu administracyjnego przed rozpoczęciem robót budowlanych. Sprzeciw organu w stosunku do planowanej budowy może zostać wniesiony w terminie  do 30 dni od doręczenia zgłoszenia. 

Kiedy nie trzeba nawet zgłoszenia?

W nowelizacji prawa budowlanego przedstawiono również katalog obiektów, które zwolnione są z jakichkolwiek weryfikacji przez organy administracji architektoniczno-budowlanej. Uwzględniono w nim między innymi następujące inwestycje:
 • budowę altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 35 m2, wysokości do 5 m (dachy strome) i 4 m (dachy płaskie)
 • budowę obiektów małej architektury na prywatnych działkach
 • budowę ogrodzeń o wysokości do 2,2 m
 • docieplenie budynków na wysokości do 12 m (do 25 m wymagane zgłoszenie)
 • montaż pomp ciepła, urządzeń fotowoltaicznych o mocy do 40 kW.

Kiedy należy składać wniosek o pozwolenie na budowę?

 • obszar oddziaływania projektowanego budynku wykracza poza działkę, na której będzie budowany. Oznacza to, że może być uciążliwy dla sąsiadów np. zwiększając zanieczyszczenie powietrza, ograniczając światło dzienne itp.
 • Obszar oddziaływania jest określany przez projektanta domu (w przypadku projektów gotowych określany jest podczas adaptacji)
 • działka znajduje się na terenie objętym ochroną przyrody. Urząd musi wtedy przeprowadzić postępowanie środowiskowe, które ma zbadać czy nowo budowany dom nie będzie szkodzić środowisku.
 • Pozwolenie na budowę jest również obowiązkowe w przypadku budowy domów w zabudowie bliźniaczej, szeregowej i domów wielorodzinnych

Ile trzeba czekać o pozwolenie na budowę?

Po złożeniu wniosku o pozwolenie na budowę, odpowiedni organ administracyjny ma 65 dni na wydanie decyzji. 
Po złożeniu wniosku o wydanie pozwolenie na budowę przez inwestora, odpowiedni organ administracyjny ma 65 dni na wydanie decyzji. W zależności jak duży jest obszar oddziaływania, trzeba poinformować sąsiadów czas oczekiwania na pozwolenie może być dłuższy lub krótszy. 
Uzyskanie pozytywnej odpowiedzi, oznacza zgodę na rozpoczęcie prac budowlanych. 
Czy mogę zmienić grzejniki w mieszkaniu?

Tak. Należy jednak pamiętać o prawidłowym jego dobraniu. Wymiany grzejnika najlepiej wykonać poza okresem grzewczym.

Aby prawidłowo dobrać odpowiednie grzejniki należy znać kilka paramentów, które na pewno można znaleźć w projekcie instalacji lub, w przypadku mieszkań, u zarządcy budynku. Są to:

 • wymagana minimalna moc grzejnika przyjęta dla danej wymaganej temperatury pomieszczenia,
 • wymagana temperatura pomieszczenia (dla pokoi to 20 stopni, dla łazienek 24 stopnie),
 • temperatura zasilania i powrotu przyjęta w instalacji grzewczej.

Wymagana moc grzewcza w projekcie oraz podawana przez producentów grzejników jest przyjęta w środowisku normowym 75/65/20 (oznaczających odpowiednio temperaturę zasilania, powrotu i temperaturę pomieszczenia). Instalacje mają zazwyczaj inne powyższe parametry, dlatego w karcie technicznej wybranego przez nas grzejnika należy odszukać tabelę z przybliżonymi współczynnikami korekcyjnymi i na jej podstawie dobrać współczynnik. Wymaganą moc grzejnika dla pomieszczenia należy przemnożyć (lub podzielić w przypadku odwrotności) i według wyniku dobrać odpowiedni grzejnik.

Pamiętaj: odpowiedni dobór grzejnika pozwoli:

 • na prawidłowe ogrzanie pomieszczenia i osiągnięcie wymaganej temperatury,
 • na uniknięcie przeprojektowania grzejnika i zajmowania niepotrzebnie miejsca w pomieszczeniu (chyba, że dekoracyjnie przewiduje się grzejnik o konkretnych wymiarach).

Dodatkowa informacja: do cen grzejników należy doliczyć jeszcze koszta zestawów zaworowych oraz barwienia (w przypadku grzejników innych niż białe).

 

Jaka jest różnica pomiędzy projektem koncepcyjnym, wykonawczym oraz kompleksowym?
Różnica polega przede wszystkim na zawartości obydwu dokumentów oraz zakresu faz projektowych które obejmują. 
Projekt koncepcyjny
Określa wstępną wizję funkcjonalno przestrzenną projektowanej przestrzeni, bez szczegółowych rozwiązań określonych w projekcie wykonawczym. Projekt składa się z przedstawienia graficznego projektowanego obiektu, schematów funkcjonalno-przestrzennych w postaci rzutów
Projekt wykonawczy
Zawiera szczegółowe opracowanie schematu funkcjonalnego, podział przestrzeni na strefy, rozmieszczenie ścian, aranżacje wnętrz, dobór kolorów, dobór materiałów, wybór oświetlenia. Projekt składa się z rysunków technicznych (rzuty, widoki, przekroje), rysunków instalacyjnych (przyłącza elektryczne, hydrauliczne), opisu materiałowego, propozycji elementów wyposażenia. 
Projekt kompleksowy
Projekt kompleksowy to nic innego jak projekt wykonawczy wraz z naszą pomocą przy wyborze wykonawców, kontaktem z nimi, koordynacją, omówieniem spraw pilnych z budowy. Projekt kompleksowy może zawierać również nadzór autorski, w którym wykonujemy wizyty na budowie oraz odbiory robót.
Co lepsze – gotowy projekt domu, czy indywidualny projekt u architekta?

Wybór dyktuje często cena. Przy decyzji należy brać pod uwagę kilka kwestii.

Projekt gotowy kusi ceną, szczególnie w promocjach. Do ceny jednak należy policzyć cenę projektu zagospodarowania działki, który musi przygotować architekt oraz cenę ewentualnych zmian. Jeżeli zmiany te wymagają zmiany konstrukcji, często cena projekt znacznie wzrośnie. Podliczając koszt projektu okazuje się, że projekt tańszy nie jest. Jeżeli jednak projekt sprzedaje rzetelna firma oraz układ oraz wygląd jest tym wymarzonym, warto nad tym zastanowić. Główną wadą projektów gotowych jest ich powtarzalność i sztampowe wykończenia oraz układy, które nie zawsze są odpowiednie dla użytkownika.

Praktyka pokazuje niestety, że czasem na rzutach projektów gotowych ukazane meble w przykładowej aranżacji są mniejsze niż w rzeczywistości. To daje błędny obraz przestrzeni, która będzie w domu. Warto również skontrolować konstrukcję przez projektanta.

Przygotowując indywidualny projekt tworzymy przestrzeń uwzględniając gust oraz potrzeby przyszłego użytkownika. Unikalne rozwiązania pozawalają na praktyczną i ładną aranżację przestrzeni, ponieważ tworząc bryłę myślimy od razu o wnętrzach i podpowiadamy, nawet jeżeli klient nie zamawia u nas projektu wnętrz.

Przygotowując projekt budowlany również zawieramy w nim detale, które pozwalają na bezproblemowe przeprowadzenie budowy. Kupując projekt od architekta masz pewność, że wszystkie Twoje potrzeby zostaną uwzględnione, a w razie wątpliwości w trakcie budowy możesz zawsze zadzwonić i się zapytać.

Czy mogę poprawiać projekt po otrzymaniu pozwolenia na budowę?

Tak, jednak zgodnie z prawem budowlanym rozróżniamy dwa rodzaje zmian wprowadzanych w projekt:

 • nieistotne – takie, które można wprowadzać w projekt podczas budowy,
 • istotne – takie, które wymagają zmiany pozwolenia na budowę.

Zmiany nieistotne zawarte w prawie budowlanym nie wymagają zmiany w pozwoleniu na budowę. Architekt jedynie umieszcza informację w projekcie o zmianie. Zmiany są nieistotne jeżeli nie dotyczą: ( Art. 36a pkt. 5.  Prawo budowlane): “zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu, charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji(…), zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu”.

Mówiąc praktycznie zmiany nieistotne to m.in:

 • zmiana lokalizacji ścianek działowych,
 • zmiana sposobu prowadzenia instalacji elektrycznej, wodociągowej lub co, jeżeli następuje to w obrębie budynku i nie zmienia charakterystycznych warunków technicznych przewidzianych dla instalacji w projekcie budowlanym,
 • zmiana materiału na elewacji czy pokrycia dachowego, o ile nie wspomina o tym miejscowy plan zagospodarowania terenu lub decyzja o warunkach zabudowy,
 • zmiany układu funkcjonalnego pomieszczeń, o ile nie zmienia się sposób użytkowania domu (np. w miejscu garażu chcemy zaprojektować sklep).

Zmiany istotne zatem dotyczą głównie ingerencji w konstrukcję, np. zmiana powierzchni zabudowy, kąta nachylenia dachu. Czyli wszystkie takie, które wymagają akceptacji konstruktora oraz wprowadzają zmiany na elewacjach oraz w obrysie zabudowy. Zmiany istotne wymagają zmiany pozwolenia na budowę.

Jaka jest różnica pomiędzy widokiem z modelu 3D a wizualizacją?

Poniższy przykład przedstawia progres projektu. Widok z modelu 3D jest uproszczoną formą wizualizacji (technicznie jest to widok modelu w programie przed renderingiem). Na widoku z modelu nie ma realistycznego oświetlenia oraz materiałów. Materiały często pokazane są kolorami w uproszczonej formie. Obie formy jednak przestawiają zamysł projektu.

Dlaczego bardziej opłacalny jest remont z projektem?

Przygotowanie projektu rozpoczyna się od szczegółowej inwentaryzacji oraz analizy przestrzeni oraz potrzeb przyszłych użytkowników. Projekt zatem pozwala na uniknięcie błędów oraz niedoróbek, które mogą generować koszty podczas napraw (np. typowy błąd – podłączenie zbyt dużej ilości podejść instalacji kanalizacji do jednego pionu i wybijania cieczy). Projekt pokazuje również organizację przestrzeni, zatem pozawala klientom na dokładne zastanowienie się nad organizacją życia. Kompleksowe podejście do danego miejsca pozawala na szeroką analizę, a zatem „nie obudzimy się” pod koniec remontu z niewiedzą gdzie schowamy narty lub inny rzadko używany sprzęt.

Poza tymi bardzo praktycznymi aspektami, które zmniejszają koszty remontu, przygotowując wizualizacje w rozszerzonej rzeczywistości 360, pozwalamy stanąć klientom w pomieszczeniu, w którym będą mieszkać, dokładnie je obejrzeć i zdecydować, czy to jest ich wymarzony dom. Klient oszczędza zatem na zmianach.

Zobacz również: http://metaforma.org/projekty-w-rzeczywistosci-rozszerzonej/

 

 

Spotkanie z architektem – czego się spodziewać?

Jako architekci spotykamy się z Wami, naszymi Klientami bądź potencjalnymi Klientami, aby przede wszystkim poznać oczekiwania oraz potrzeby. Nieważne czy projekt dotyczy architektury czy architektury wnętrz. Na tych spotkaniach zadajemy pytania dotyczące organizacji życia oraz codzienności, tak aby poznać upodobania, hobby, aby poznać osobiście osoby, dla których będziemy organizować przestrzeń do życia. Następnie poznajemy gust Klienta. Na spotkaniu zadajemy dużo pytań, dlatego warto wcześniej poprzeglądać sobie projekty z magazynów, internetu, aby samemu poznać swój gust i oczekiwania. Chcemy Cię po prostu poznać.

Czy mogę zmieniać układ kuchni i łazienki w mieszkaniu?

Tak, ale pod pewnymi warunkami. Układ kuchni i łazienki zależy od układu pionów instalacyjnych w budynku, w szczególności kiedy nie chcemy, lub nie możemy (w przypadku budynku wielorodzinnych) ingerować w istniejące piony instalacyjne. Instalacje które należy brać pod uwagę to: instalacja wentylacyjna, kanalizacyjna, wodna oraz grzewcza.

Instalacja wentylacyjna:

W przypadku łazienki najlepiej kiedy wentylacja znajduje się blisko prysznica lub wanny, ponieważ w tym miejscu jest wymagane odprowadzenie wilgoci z pomieszczenia.

W przypadku wentylacji grawitacyjnej (naturalnej) w kuchni należy brać pod uwagę miejsce usytuowania komina wentylacyjnego od płyty grzewczej. Kratka powinna znajdować się blisko płyty. W przypadku wentylacji mechanicznej sprawa jest ułatwiona, ponieważ można dokonać podejścia do pionu instalacyjnego.

Pamiętaj: nie podłączaj okapu do wentylacji grawitacyjnej! Powoduje to poważne zaburzenie pracy wentylacji. Okap można podłączyć do pionu tylko pod warunkiem, kiedy jest na to przewidziane miejsce, w innym przypadku należy zakupić taki, który może pracować w obiegu zamkniętym. Łączenie w jednym pomieszczeniu wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej jest niezgodne z przepisami.

Instalacja wody:

W przypadku instalacji wodnej generalnie nie ma problemu i większość manewrów jest możliwa, pod warunkiem, że ciśnienie dostarczane do mieszkania lub domu pozwoli na komfortowe dostarczenie wody do armatury.

Instalacja kanalizacyjna:

Podejścia instalacji kanalizacyjnej wiążą się bezpośrednio z podejściami instalacji wodnej. W tym przypadku jednak instalacja kanalizacyjna jest znacznie bardziej wymagająca. Podejścia nie powinny przekraczać długości oznaczonych w normie lub w kartach technicznych urządzeń, np:

 • podejście do miski ustępowej nie może przekroczyć 1m, średnica podejścia 100mm,
 • podejście do zlewozmywaka / umywalki nie może przekroczyć 3,5m, średnica podejścia 0,05,
 • podejście do wanny, brodzika nie może przekroczyć 3,5m, średnica podejścia 0,05,
 • podejście do zmywarki najczęściej między 3-4m zgodnie z kartami technicznymi urządzeń.

Prowadzenie podejść powinno odbywać się w spadku 2%, najlepiej bez załamań i zmian kierunku. W przypadku wentylowania podejścia, podejście można wydłużyć zgodnie z normą.

Instalacja grzewcza:

Przesunięcie grzejnika jest możliwe i w większości przypadku nie ma z tym problemu. Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku większych okien, grzejnik powinien znaleźć się bardzo blisko.

Uwaga: w przypadku zmian w zakresie instalacji warto poradzić się fachowców. Błędne podłączenie instalacji może całkowicie zaburzyć jej pracę.

Czy warto zaplanować pokój na gabinet?

Według badań Uniwersytetu Stanford praca w domu jest o 12% bardziej wydajna, daje wyższy stopień zadowolenia z pracy i o 50% zmniejsza poziom zmęczenia wykonywanymi zadaniami.

Jednak czasem pojawia się spory problem w przypadku balansu między pracą, a życiem prywatnym. Z tego powodu często zalecamy wykonanie takiego pomieszczenia, ale w formie pokoju wielofunkcyjnego. W przypadku, gdy w praktyce praca nie jest możliwa w domu, pokój może funkcjonować jako przeznaczony dla gości. W takim wypadku podczas projektu planujemy odpowiednie usytuowanie takiego multifunkcjonalego pomieszczenia w mieszkaniu/domu.

Wyniki badań (ang)

Olej czy lakier – jakie wykończenie podłogi drewnianej?

Przed zakupem podłogi zawsze stawiamy sobie pytanie odnośnie wykończenia. Olejowana podłoga daje nam 100% wrażenia naturalnego drewna, gdyż czujemy pod palcami delikatnie szorstką strukturę. Lakier natomiast łatwiej utrzymuje się w czystości. Które z nich wybrać? Poniżej zestawiliśmy porównanie

Lakier

 • Mniejsze odczucie struktury drewna gładka powierzchnia lakier zalewa strukturę drewna.
 • Światło odbija się od całej powierzchni, nie ma widocznej gry świtała na strukturze drewna.
 • Brak możliwości szczotkowanej strukury.
 • Lepsze, długotrwałe zabezpieczenie.
 • Brak możliwości drobnych napraw zarysowań, istnieje możliwość naprawy tylko dziur poprzez woskowanie na ciepło naprawa zostawia jednak delikatny ślad szczególnie przy lakierach matowych i półmatowych.
 • Łatwiejsze utrzymanie czystości.
 • W zależności od grubości warstwy ścieralnej (dotyczy desek warstwowych) możliwe cyklinowanie.
 • Zazwyczaj cena niższa niż przy oleju.

Olej

 • Lepsza percepcja struktury drewna.
 • Ładniejsza percepcja światła przez drewno.
 • Olej wnika w strukturę, dzięki temu istnieje możliwość szczotkowanej struktury.
 • Olejowaną podłogę należy przynajmniej raz na kwartał olejować. W praktyce jest to wtarcie w podłogę specjalnego preparatu (oleju).
 • Łatwa możliwość naprawy drobnych uszkodzeń, rys poprzez szlifowanie fragmengowe i ponowne olejowanie preparatem (można robić to samemu). Większe uszkodzenia oraz dziury można uzupełniać jak w przypadku lakieru.
 • Struktura może powodować wnikanie brudu w szczeliny.
 • W zależności od grubości warstwy ścieralnej (dotyczy desek warstwowych) możliwe cyklinowanie.
 • Zazwyczaj cena wyższa niż przy lakierze.

 

Czy ingerując w ściany stracę rękojmię u dewelopera?

Zazwyczaj tak. Zależy to od zawartej umowy kupna – sprzedaży i warunków gwarancji w niej wpisanych i tam najlepiej poszukać szczegółowych informacji.

Czy szafa wymaga oddzielnego projektu?

Tak! Układ szafy zależy przede wszystkim od dostępnych wymiarów ściany, ilości użytkowników i ich potrzeb. Istnieje możliwość kupna szafy typowej, ale najlepszym rozwiązaniem jest spersonalizowany podział funkcjonalny szafy.

Oczywiście możesz wykonać projekt samodzielnie, tutaj pozostawiamy krótki poradnik:

5 kroków do samodzielnego projektu szafy

My zawsze dołączamy projekt układu szafy w każdym projekcie wykonawczym wnętrza.

Nie jestem z Poznania, czy mogę zamówić u Was projekt?

Oczywiście. Nie mamy problemu z pracą na odległość.

Na początku pracy nad projektem w celu sprawnej komunikacji z Klientem zachęcamy do używania dwóch aplikacji. Udostępnimy tablicę w witrynie Pinterest, dzięki której wymieniając się obrazami poznajemy gust i upodobania klienta. Do częstej komunikacji niekiedy używamy aplikacji Slack, który jest platformą wymiany informacji w postaci chatu. Dzięki niej Klient w czasie naszej pracy może na bieżąco wyjaśniać wątpliwości. Obsługujemy również maila oraz jesteśmy pod telefonem. Dłuższe rozmowy prowadzimy przez video-komunikatory typu Skype i Hangouts. 

W trakcie trwania współpracy wykonujemy osobiście inwentaryzację oraz w zależności od potrzeb dojeżdżamy do Klienta.

Od czego zaczynacie pracę nad projektem?

Pracę nad projektem zaczynamy od spotkania z klientem i poznania jego potrzeb oraz preferencji. W przypadku przebudowy, rozbudowy lub projektu wnętrz dodatkowo od wykonania inwentaryzacji stanu istniejącego oraz pozyskania niezbędnych informacji technicznych. Po spotkaniu przystępujemy do pracy nad projektem.

Aby sprawnie komunikować się z klientem zachęcamy do używania dwóch aplikacji. Udostępnimy tablicę w witrynie Pinterest, dzięki której wymieniając się obrazami poznajemy gust i upodobania klienta. Do komunikacji używamy aplikacji Slack, który jest platformą wymiany informacji w postaci chatu. Dzięki niej klient w czasie naszej pracy może na bieżąco wyjaśniać wątpliwości. Obsługujemy również maila oraz jesteśmy pod telefonami.

Dodatkowa informacja: zachęcamy do odwiedzenia naszej witryny Pinterest (link), zawierającej inspiracje i nasze portfolio.

Ile trwa okres oczekiwania na projekt od Was?

Okres oczekiwania na projekt zależy od zakresu projektu:

 • projekt budowlany do pozwolenia na budowę wraz z koncepcją – od 6 tygodni (w zależności od stopnia skomplikowania);
 • projekt wnętrz – od 2 tygodni (w zależności od zakresu prac).

Zawsze staramy się dostosować do potrzeb Klienta i projekt rozpoczynać od elementów niezbędnych na budowie lub do pozwolenia.

Co potrzebuję do pozwolenia na budowę?
W urzędzie należy złożyć:
 • Wniosek o pozwolenie na budowę
 • Projekt budowlany w czterech egzemplarzach. Na projekt budowlany składa się:
  • projekt zagospodarowania działki lub terenu, naniesiony na aktualną mapę. Powinien on uwzględniać granice działki, wszelkie już istniejące lub planowane obiekty budowlane (ich rzuty i wzajemne układy), systemy komunikacji, pasy zieleni, systemy odprowadzania ścieków, uzbrojenie terenu i inne charakterystyczne elementy. Konieczne jest umieszczenie wzajemnych odległości oraz wymiarów wszystkich naniesionych elementów.
  • projekt architektoniczno-budowlany, czyli opis przeznaczenia i sposobu wykonania oraz formy obiektu budowlanego
 • Oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane
 • Zaświadczenie wydane przez właściwą izbę samorządu zawodowego o wpisie projektanta na listę jej członków, aktualnym na dzień opracowania projektu
 • Decyzja o warunkach zabudowy, jeśli teren działki nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, lub wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania terenu
 • Potwierdzenie zapłaty, gdy dom lub jego część będzie miała inne funkcje niż mieszkalne (sklep, gabinet lekarski lub inne usługi)
Kupiłem budynek katalogowy, co teraz?
Zakupienie katalogowego projektu jest zaledwie pierwszym, z kilku wydatków, które trzeba ponieść aby uzyskać pozwolenie na budowę. Aby zawartość katalogu stała się projektem możliwym do złożenia  we wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę potrzebna jest adaptacja do warunków miejscowych.
Adaptacji dokonuje architekt, który w świetle prawa staje się autorem projektu i przejmuje za niego pełną odpowiedzialność. 
Co należy rozumieć przez zwrot adaptacja projektu katalogowego”?
 • Opracowanie projektu zgodnie z ustaleniami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz obowiązującymi normami, przepisami prawa i zasadami wiedzy technicznej
 • Adaptacja fundamentów jeśli konieczna dostosowana do lokalnych warunków gruntowych i sposobu i izolacji
 • Przeliczenie konstrukcji budynku przy dostosowaniu jej do lokalnych warunków wynikających z innych niż przyjęte w projekcie stref klimatycznych
 • Dostosowanie instalacji wewnętrznych i przyłączy do warunków miejscowych na podstawie uzgodnionych projektów i umów z firmami odpowiadającymi za media itp. 
 • Podpisanie projektu jako autor adaptacji z podaniem numeru i rodzaju posiadanych uprawnień
Czy stać mnie na projekt wnętrz?

Projektowanie jest usługą postrzeganą jako usługa luksusowa. Jednak są to często pozory. Cena projektu zależy od zakresu prac, jakie architekt musi wykonać. Projekt można przedstawić w kilku wariantach, zawsze przygotowanych w sposób czytelny dla klienta. W naszym przypadku cena projektu jest zależna od kilku czynników:

 1. jaki metraż i jakie rodzaj pomieszczenia mają być objęte projektem – projekt łazienki różni się od projektu salonu czy korytarza,
 2. czy jest to projekt koncepcyjny czy wykonawczy – czy projekt jest tylko pokazaniem ogólnych rozwiązań czy projektem, dzięki któremu prace będą wykonane jak w projekcie,
 3. w jaki sposób architekt przygotowuje projekt dla klienta: mogą to być kłady/widoki 2D, widoki z modelu lub pełne fotorealistyczne wizualizacje,
 4. czy architekt organizuje również ekipy budowlano – wykonawcze,
 5. czy architekt prowadzi na nadzór autorski pełny czy na telefon.

Pomijając kwestie różnych cen poszczególnych pomieszczeń, cenę projektu podnoszą wizualizacje, które wymagają dużego nakładu czasu. Nadzór autorski oraz organizacja ekip wiążą się z dużym zaangażowaniem architekta podczas remontu, co powoduje wzrost ceny, jednakże tym samym pozwala zaoszczędzić na materiałach, na których architekci mogą pozyskać dużo większe rabaty.

Plusem również przygotowywania projektu, nawet koncepcyjnego przez architekta, to oszczędność czasu oraz przestrzeni przyszłego użytkownika. Stosując nasze doświadczenie, podczas rysowania projektu, pokazujemy jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, którą się posiada oraz pokazujemy sprawdzone, bardzo praktyczne rozwiązania, ułatwiające organizację życia.

 

 

 

 

Kupiłem mieszkanie, od czego mam zacząć?

W zależności jakiego typu jest to zakup radzimy działać zgodnie z poniższymi opisami.

Mieszkanie z rynku pierwotnego, które dopiero się buduje.

W takim przypadku możemy uniknąć zbędnych przeróbek i wyburzeń, zgłaszając zmiany do dewelopera. Zakres zmian lokatorskich jest zazwyczaj podany w umowie kupna sprzedaży. Już po zakupie mieszkania warto poradzić się architekta, jakie ewentualne zmiany można dokonać w celu dostosowania mieszkania do potrzeb i gustu Klienta. Przygotowanie projektu na tym etapie pozwoli uniknąć zbędnych przeróbek oraz pozwoli na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.

Najczęściej wykonywane zmiany lokatorskie:

 • likwidacja / przesunięcia ścian działowych w projekcie,
 • przesunięcia otworów drzwiowych,
 • zmiana lokalizacji grzejników, wymiana grzejników na modele, które pasują do wnętrza,
 • zmiany w zakresie instalacji elektrycznej, takie jak:
  • uzupełnienie ilości gniazd (zazwyczaj w projektach deweloperskich jest ich mało),
  • zmiany sposobu oświetlania, wprowadzenie większej ilości łączników, np. pozwalających na wyłączanie światła w sypialni z łóżka.
 • zmiany w zakresie podejść instalacji kanalizacji i wody (w celu zmiany układu łazienki lub kuchni).

Zmiany lokatorskie są dodatkowo płatne, jednak pozwalają uniknąć kosztów związanych z remontem. Przy zmianach lokatorskich nie tracimy gwarancji. W przypadku np. pojawiania się spękań tynku na ścianach (bardzo prawdopodobne podczas osiadania świeżo wybudowanego budynku) usterki zostaną naprawione w ramach rękojmy.

Budowa domu

Silka czy Porotherm?

W projekcie mieliśmy pustaka silikatowego na położenie szkieletu budynku. Budowlaniec zmienił na porotherm. Czy słusznie?

Silka to bloczki i cegły wapienno-piaskowe. Składają się z piasku kwarcowego (90%), wapna palonego mielonego (7%) oraz wody (3%). Nadają się do ścian konstrukcyjnych, działowych, ścian fundamentowych. Charakteryzują się dobrą izolacyjnością akustyczną.

Pustaki poryzowane Porotherm nadają się do budowy ścian nośnych, działowych, zewnętrznych, wewnętrznych. Charakteryzują się wysoką izolacyjnością akustyczną. Kolejną zaletą to wysoka odporność ogniowa, dobra akumulacja ciepła, wytrzymałość, duży format pojedynczego pustaka.

Charakterystyka Silki:

 • Grubość ściany: 24cm;
 • Małe spoiny;
 • Nie ma potrzeby tynkowania – wystarczy gładź gipsowa;
 • Dobre parametry izolacyjne;
 • Mniejsza nasiąkliwość niż Porotherm;
 • Niska promieniotwórczość naturalna;
 • Bardzo duża wytrzymałość muru;
 • Tańsza od Porothermu;
 • Droższa od gazobetonu;
 • Potrzebna dodatkowa warstwa izolacji – styropian lub wełna;
 • Bardzo dobre parametry izolacji akustycznej;
 • Wysoka gęstość to również łatwiejszy montaż bezpośrednio do muru belek / schodów itd itd;

Charakterystyka Porothermu:

 • Grubość ściany: 25cm;
 • Duże spoiny z zaprawy;
 • Potrzeba tynkować – pustaki nie są gładkie;
 • Bardzo dobre parametry izolacyjne,
 • Dobra akumulacja ciepła,
 • Duża wytrzymałość muru,
 • Charakteryzuje się większą nasiąkliwością niż Silka;
 • Szybsza budowa – duże formaty bloków, łączenie na zasadzie pióro-wpust;
 • Droższa od Silki;
 • Potrzebna dodatkowa warstwa izolacji – styropian lub wełna;
 • Lepsza w regionach o dużej wilgotności;

Oczywiście można również wybrać Ytong (bardzo wysokie parametry energetyczne, nie wymaga styropianu / wełny, wysoka cena) lub gazobeton (najtańszy ze wszystkich, charakteryzuje się najgorszymi parametrami).

Różnorodność pustaków pozwala na dobranie najlepszego rozwiązania w zależności od zasobności portfela, dostępnego czasu pracy na budowie oraz efektów, jakie chcemy osiągnąć.

Zdjęcia pochodzą ze stron producentów: Silka oraz Weinerberger.
Posadzka epoksydowa czy poliuretanowa?
Posadzka żywiczna jest coraz częściej wybierana jako alternatywne rozwiązanie w mieszkaniach dla tradycyjnych posadzek z płytek ceramicznych.
Żywica poliuretanowa
Żywica poliuretanowa to posadzka elastyczna, przez to odporna na mikropęknięcia podkładu, Lepiej tłumi odgłosy i przy dłuższym użytkowaniu jest bardziej odporna na zarysowania. Przy zastosowaniu odpowiedniego rodzaju utwardzacza jest również odporna na promienie UV.
Dzięki swojej elastyczności, żywica poliuretanowa daje możliwość wykonania posadzki bez spoin, co jest jej dużym atutem wizualnym. 
Polecana w szczególności do pomieszczeń mieszkalnych takich jak: kuchnia, łazienka, korytarz.
Żywica epoksydowa
Żywica epoksydowa jest natomiast żywicą twardszą, ale nieelastyczną. Narażona jest na pęknięcia spowodowane delikatnymi ruchami domu co w przypadku pomieszczeń mieszkalnych, nie jest praktycznym rozwiązaniem. 
Polecana do pomieszczeń technicznych: garaż, warsztat, piwnica, magazyny jest tańsza i mniej atrakcyjna wizualnie ale w pełni funkcjonalna. 
Czy mogę poprawiać projekt po otrzymaniu pozwolenia na budowę?

Tak, jednak zgodnie z prawem budowlanym rozróżniamy dwa rodzaje zmian wprowadzanych w projekt:

 • nieistotne – takie, które można wprowadzać w projekt podczas budowy,
 • istotne – takie, które wymagają zmiany pozwolenia na budowę.

Zmiany nieistotne zawarte w prawie budowlanym nie wymagają zmiany w pozwoleniu na budowę. Architekt jedynie umieszcza informację w projekcie o zmianie. Zmiany są nieistotne jeżeli nie dotyczą: ( Art. 36a pkt. 5.  Prawo budowlane): “zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu, charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji(…), zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu”.

Mówiąc praktycznie zmiany nieistotne to m.in:

 • zmiana lokalizacji ścianek działowych,
 • zmiana sposobu prowadzenia instalacji elektrycznej, wodociągowej lub co, jeżeli następuje to w obrębie budynku i nie zmienia charakterystycznych warunków technicznych przewidzianych dla instalacji w projekcie budowlanym,
 • zmiana materiału na elewacji czy pokrycia dachowego, o ile nie wspomina o tym miejscowy plan zagospodarowania terenu lub decyzja o warunkach zabudowy,
 • zmiany układu funkcjonalnego pomieszczeń, o ile nie zmienia się sposób użytkowania domu (np. w miejscu garażu chcemy zaprojektować sklep).

Zmiany istotne zatem dotyczą głównie ingerencji w konstrukcję, np. zmiana powierzchni zabudowy, kąta nachylenia dachu. Czyli wszystkie takie, które wymagają akceptacji konstruktora oraz wprowadzają zmiany na elewacjach oraz w obrysie zabudowy. Zmiany istotne wymagają zmiany pozwolenia na budowę.

Na czym polega nadzór autorski?
W przypadku projektów architektonicznych sprawowanie nadzoru autorskiego przysługuje osobom pełniącym samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Zgodnie z zawartymi w prawie budowlanym zasadami czynności nadzoru nad utworem architektonicznym nadzór polega na:
 • stwierdzaniu w toku wykonywania robót budowlanych zgodności realizacji z projektem,
 • uzgadnianiu możliwości wprowadzenia rozwiązań zamiennych w stosunku do przewidzianych w projekcie
W nawiązaniu do prawa autorskiego, prawo budowlane stwierdza że:
Projektant w trakcie realizacji budowy ma prawo:
 • wstępu na teren budowy i dokonywania zapisów w dzienniku budowy dotyczących jej realizacji
 • żądania wpisem do dziennika budowy wstrzymania robót budowlanych w razie stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia lub wykonywania ich niezgodnie z projektem
Nadzór autorski nie jest obowiązkowy i stanowi tylko uprawnienie.

Mieszkanie

Poszukiwanie mieszkania

Czy mogę zmieniać układ kuchni i łazienki w mieszkaniu?

Tak, ale pod pewnymi warunkami. Układ kuchni i łazienki zależy od układu pionów instalacyjnych w budynku, w szczególności kiedy nie chcemy, lub nie możemy (w przypadku budynku wielorodzinnych) ingerować w istniejące piony instalacyjne. Instalacje które należy brać pod uwagę to: instalacja wentylacyjna, kanalizacyjna, wodna oraz grzewcza.

Instalacja wentylacyjna:

W przypadku łazienki najlepiej kiedy wentylacja znajduje się blisko prysznica lub wanny, ponieważ w tym miejscu jest wymagane odprowadzenie wilgoci z pomieszczenia.

W przypadku wentylacji grawitacyjnej (naturalnej) w kuchni należy brać pod uwagę miejsce usytuowania komina wentylacyjnego od płyty grzewczej. Kratka powinna znajdować się blisko płyty. W przypadku wentylacji mechanicznej sprawa jest ułatwiona, ponieważ można dokonać podejścia do pionu instalacyjnego.

Pamiętaj: nie podłączaj okapu do wentylacji grawitacyjnej! Powoduje to poważne zaburzenie pracy wentylacji. Okap można podłączyć do pionu tylko pod warunkiem, kiedy jest na to przewidziane miejsce, w innym przypadku należy zakupić taki, który może pracować w obiegu zamkniętym. Łączenie w jednym pomieszczeniu wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej jest niezgodne z przepisami.

Instalacja wody:

W przypadku instalacji wodnej generalnie nie ma problemu i większość manewrów jest możliwa, pod warunkiem, że ciśnienie dostarczane do mieszkania lub domu pozwoli na komfortowe dostarczenie wody do armatury.

Instalacja kanalizacyjna:

Podejścia instalacji kanalizacyjnej wiążą się bezpośrednio z podejściami instalacji wodnej. W tym przypadku jednak instalacja kanalizacyjna jest znacznie bardziej wymagająca. Podejścia nie powinny przekraczać długości oznaczonych w normie lub w kartach technicznych urządzeń, np:

 • podejście do miski ustępowej nie może przekroczyć 1m, średnica podejścia 100mm,
 • podejście do zlewozmywaka / umywalki nie może przekroczyć 3,5m, średnica podejścia 0,05,
 • podejście do wanny, brodzika nie może przekroczyć 3,5m, średnica podejścia 0,05,
 • podejście do zmywarki najczęściej między 3-4m zgodnie z kartami technicznymi urządzeń.

Prowadzenie podejść powinno odbywać się w spadku 2%, najlepiej bez załamań i zmian kierunku. W przypadku wentylowania podejścia, podejście można wydłużyć zgodnie z normą.

Instalacja grzewcza:

Przesunięcie grzejnika jest możliwe i w większości przypadku nie ma z tym problemu. Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku większych okien, grzejnik powinien znaleźć się bardzo blisko.

Uwaga: w przypadku zmian w zakresie instalacji warto poradzić się fachowców. Błędne podłączenie instalacji może całkowicie zaburzyć jej pracę.

Szukam mieszkania. Kiedy kontaktować się z architektem?

Planujesz zakup mieszkania i zastanawiasz się nad organizacją całego remontu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt od samego początku, podczas wyboru mieszkania z oferty dewelopera.

Jako architekci znamy różne triki, jakie stosują deweloperzy przy przedstawianiu rzutów projektów architektonicznych. Pamiętaj, że wybierasz mieszkanie na wiele lat. Musisz podejmować pewne, przemyślane decyzje. Warto wtedy zaczerpnąć rad od osób, które pracują w architekturze i budownictwie.

Na każdym etapie prac przy mieszkaniu, jesteśmy w stanie ocenić podjęte decyzje, skonfrontować je z problemami i podać najlepsze rozwiązania.

Napisz do nas, zapytaj, pomożemy przy wyborze. Podpowiemy, które rozwiązania będą najlepsze.

Czy ingerując w ściany stracę rękojmię u dewelopera?

Zazwyczaj tak. Zależy to od zawartej umowy kupna – sprzedaży i warunków gwarancji w niej wpisanych i tam najlepiej poszukać szczegółowych informacji.

Czy mogę zmienić grzejniki w mieszkaniu?

Tak. Należy jednak pamiętać o prawidłowym jego dobraniu. Wymiany grzejnika najlepiej wykonać poza okresem grzewczym.

Aby prawidłowo dobrać odpowiednie grzejniki należy znać kilka paramentów, które na pewno można znaleźć w projekcie instalacji lub, w przypadku mieszkań, u zarządcy budynku. Są to:

 • wymagana minimalna moc grzejnika przyjęta dla danej wymaganej temperatury pomieszczenia,
 • wymagana temperatura pomieszczenia (dla pokoi to 20 stopni, dla łazienek 24 stopnie),
 • temperatura zasilania i powrotu przyjęta w instalacji grzewczej.

Wymagana moc grzewcza w projekcie oraz podawana przez producentów grzejników jest przyjęta w środowisku normowym 75/65/20 (oznaczających odpowiednio temperaturę zasilania, powrotu i temperaturę pomieszczenia). Instalacje mają zazwyczaj inne powyższe parametry, dlatego w karcie technicznej wybranego przez nas grzejnika należy odszukać tabelę z przybliżonymi współczynnikami korekcyjnymi i na jej podstawie dobrać współczynnik. Wymaganą moc grzejnika dla pomieszczenia należy przemnożyć (lub podzielić w przypadku odwrotności) i według wyniku dobrać odpowiedni grzejnik.

Pamiętaj: odpowiedni dobór grzejnika pozwoli:

 • na prawidłowe ogrzanie pomieszczenia i osiągnięcie wymaganej temperatury,
 • na uniknięcie przeprojektowania grzejnika i zajmowania niepotrzebnie miejsca w pomieszczeniu (chyba, że dekoracyjnie przewiduje się grzejnik o konkretnych wymiarach).

Dodatkowa informacja: do cen grzejników należy doliczyć jeszcze koszta zestawów zaworowych oraz barwienia (w przypadku grzejników innych niż białe).

 

Wnętrza

Projekt wnętrz

Szukam mieszkania. Kiedy kontaktować się z architektem?

Planujesz zakup mieszkania i zastanawiasz się nad organizacją całego remontu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt od samego początku, podczas wyboru mieszkania z oferty dewelopera.

Jako architekci znamy różne triki, jakie stosują deweloperzy przy przedstawianiu rzutów projektów architektonicznych. Pamiętaj, że wybierasz mieszkanie na wiele lat. Musisz podejmować pewne, przemyślane decyzje. Warto wtedy zaczerpnąć rad od osób, które pracują w architekturze i budownictwie.

Na każdym etapie prac przy mieszkaniu, jesteśmy w stanie ocenić podjęte decyzje, skonfrontować je z problemami i podać najlepsze rozwiązania.

Napisz do nas, zapytaj, pomożemy przy wyborze. Podpowiemy, które rozwiązania będą najlepsze.

Czy ingerując w ściany stracę rękojmię u dewelopera?

Zazwyczaj tak. Zależy to od zawartej umowy kupna – sprzedaży i warunków gwarancji w niej wpisanych i tam najlepiej poszukać szczegółowych informacji.

Czy warto zaplanować pokój na gabinet?

Według badań Uniwersytetu Stanford praca w domu jest o 12% bardziej wydajna, daje wyższy stopień zadowolenia z pracy i o 50% zmniejsza poziom zmęczenia wykonywanymi zadaniami.

Jednak czasem pojawia się spory problem w przypadku balansu między pracą, a życiem prywatnym. Z tego powodu często zalecamy wykonanie takiego pomieszczenia, ale w formie pokoju wielofunkcyjnego. W przypadku, gdy w praktyce praca nie jest możliwa w domu, pokój może funkcjonować jako przeznaczony dla gości. W takim wypadku podczas projektu planujemy odpowiednie usytuowanie takiego multifunkcjonalego pomieszczenia w mieszkaniu/domu.

Wyniki badań (ang)

Nie jestem z Poznania, czy mogę zamówić u Was projekt?

Oczywiście. Nie mamy problemu z pracą na odległość.

Na początku pracy nad projektem w celu sprawnej komunikacji z Klientem zachęcamy do używania dwóch aplikacji. Udostępnimy tablicę w witrynie Pinterest, dzięki której wymieniając się obrazami poznajemy gust i upodobania klienta. Do częstej komunikacji niekiedy używamy aplikacji Slack, który jest platformą wymiany informacji w postaci chatu. Dzięki niej Klient w czasie naszej pracy może na bieżąco wyjaśniać wątpliwości. Obsługujemy również maila oraz jesteśmy pod telefonem. Dłuższe rozmowy prowadzimy przez video-komunikatory typu Skype i Hangouts. 

W trakcie trwania współpracy wykonujemy osobiście inwentaryzację oraz w zależności od potrzeb dojeżdżamy do Klienta.

Jaka jest różnica pomiędzy widokiem z modelu 3D a wizualizacją?

Poniższy przykład przedstawia progres projektu. Widok z modelu 3D jest uproszczoną formą wizualizacji (technicznie jest to widok modelu w programie przed renderingiem). Na widoku z modelu nie ma realistycznego oświetlenia oraz materiałów. Materiały często pokazane są kolorami w uproszczonej formie. Obie formy jednak przestawiają zamysł projektu.

Spotkanie z architektem – czego się spodziewać?

Jako architekci spotykamy się z Wami, naszymi Klientami bądź potencjalnymi Klientami, aby przede wszystkim poznać oczekiwania oraz potrzeby. Nieważne czy projekt dotyczy architektury czy architektury wnętrz. Na tych spotkaniach zadajemy pytania dotyczące organizacji życia oraz codzienności, tak aby poznać upodobania, hobby, aby poznać osobiście osoby, dla których będziemy organizować przestrzeń do życia. Następnie poznajemy gust Klienta. Na spotkaniu zadajemy dużo pytań, dlatego warto wcześniej poprzeglądać sobie projekty z magazynów, internetu, aby samemu poznać swój gust i oczekiwania. Chcemy Cię po prostu poznać.

Czy szafa wymaga oddzielnego projektu?

Tak! Układ szafy zależy przede wszystkim od dostępnych wymiarów ściany, ilości użytkowników i ich potrzeb. Istnieje możliwość kupna szafy typowej, ale najlepszym rozwiązaniem jest spersonalizowany podział funkcjonalny szafy.

Oczywiście możesz wykonać projekt samodzielnie, tutaj pozostawiamy krótki poradnik:

5 kroków do samodzielnego projektu szafy

My zawsze dołączamy projekt układu szafy w każdym projekcie wykonawczym wnętrza.

Od czego zaczynacie pracę nad projektem?

Pracę nad projektem zaczynamy od spotkania z klientem i poznania jego potrzeb oraz preferencji. W przypadku przebudowy, rozbudowy lub projektu wnętrz dodatkowo od wykonania inwentaryzacji stanu istniejącego oraz pozyskania niezbędnych informacji technicznych. Po spotkaniu przystępujemy do pracy nad projektem.

Aby sprawnie komunikować się z klientem zachęcamy do używania dwóch aplikacji. Udostępnimy tablicę w witrynie Pinterest, dzięki której wymieniając się obrazami poznajemy gust i upodobania klienta. Do komunikacji używamy aplikacji Slack, który jest platformą wymiany informacji w postaci chatu. Dzięki niej klient w czasie naszej pracy może na bieżąco wyjaśniać wątpliwości. Obsługujemy również maila oraz jesteśmy pod telefonami.

Dodatkowa informacja: zachęcamy do odwiedzenia naszej witryny Pinterest (link), zawierającej inspiracje i nasze portfolio.

Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?

Przy budowie domu wymagana jest zgoda właściwego urzędu. Aby do takiej zgody doszło mamy dwie możliwości jej uzyskania.

 1. Zgłoszenie budowy - procedura zdecydowanie prostsza i szybsza, polega na złożeniu odpowiednich dokumentów w celu poinformowania urzędu o zamierzeniach budowlanych. Budowę można rozpocząć gdy nie zostanie wniesiony żaden sprzeciw. 

 1. Wniosek o pozwolenie na budowę - wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania, ale w niektórych sytuacjach takie pozwolenie jest konieczne.

Kiedy zgłoszenie?

Gdy obszar oddziaływania jednorodzinnego, wolno stojącego planowanego budynku mieszkalnego nie przekracza granicy działki. Budowa musi być prowadzona wyłącznie na obszarze działki ale też obszar oddziaływania budowy nie może przekraczać obszaru działki. 
Samo zgłoszenie wystarczy jeżeli planujesz budowę:
 • garażu
 • altany
 • przydomowego ganku i oranżerii
 • Parterowe budynki rekreacji indywidualnej (np. niewielkie domki letniskowe (sezonowe))
 • basenu lub oczka wodnego.
Dotyczy to obiektów, których powierzchnia nie przekracza 35 m2 (poza basenem i oczkiem wodnym tu powierzchnia nie może przekroczyć 50 m2)

Jak składać zgłoszenie? 

Zgłoszenia dokonuje się w wydziale architektoniczno budowlanym  właściwego organu administracyjnego przed rozpoczęciem robót budowlanych. Sprzeciw organu w stosunku do planowanej budowy może zostać wniesiony w terminie  do 30 dni od doręczenia zgłoszenia. 

Kiedy nie trzeba nawet zgłoszenia?

W nowelizacji prawa budowlanego przedstawiono również katalog obiektów, które zwolnione są z jakichkolwiek weryfikacji przez organy administracji architektoniczno-budowlanej. Uwzględniono w nim między innymi następujące inwestycje:
 • budowę altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 35 m2, wysokości do 5 m (dachy strome) i 4 m (dachy płaskie)
 • budowę obiektów małej architektury na prywatnych działkach
 • budowę ogrodzeń o wysokości do 2,2 m
 • docieplenie budynków na wysokości do 12 m (do 25 m wymagane zgłoszenie)
 • montaż pomp ciepła, urządzeń fotowoltaicznych o mocy do 40 kW.

Kiedy należy składać wniosek o pozwolenie na budowę?

 • obszar oddziaływania projektowanego budynku wykracza poza działkę, na której będzie budowany. Oznacza to, że może być uciążliwy dla sąsiadów np. zwiększając zanieczyszczenie powietrza, ograniczając światło dzienne itp.
 • Obszar oddziaływania jest określany przez projektanta domu (w przypadku projektów gotowych określany jest podczas adaptacji)
 • działka znajduje się na terenie objętym ochroną przyrody. Urząd musi wtedy przeprowadzić postępowanie środowiskowe, które ma zbadać czy nowo budowany dom nie będzie szkodzić środowisku.
 • Pozwolenie na budowę jest również obowiązkowe w przypadku budowy domów w zabudowie bliźniaczej, szeregowej i domów wielorodzinnych

Ile trzeba czekać o pozwolenie na budowę?

Po złożeniu wniosku o pozwolenie na budowę, odpowiedni organ administracyjny ma 65 dni na wydanie decyzji. 
Po złożeniu wniosku o wydanie pozwolenie na budowę przez inwestora, odpowiedni organ administracyjny ma 65 dni na wydanie decyzji. W zależności jak duży jest obszar oddziaływania, trzeba poinformować sąsiadów czas oczekiwania na pozwolenie może być dłuższy lub krótszy. 
Uzyskanie pozytywnej odpowiedzi, oznacza zgodę na rozpoczęcie prac budowlanych. 
Czy mogę zmieniać układ kuchni i łazienki w mieszkaniu?

Tak, ale pod pewnymi warunkami. Układ kuchni i łazienki zależy od układu pionów instalacyjnych w budynku, w szczególności kiedy nie chcemy, lub nie możemy (w przypadku budynku wielorodzinnych) ingerować w istniejące piony instalacyjne. Instalacje które należy brać pod uwagę to: instalacja wentylacyjna, kanalizacyjna, wodna oraz grzewcza.

Instalacja wentylacyjna:

W przypadku łazienki najlepiej kiedy wentylacja znajduje się blisko prysznica lub wanny, ponieważ w tym miejscu jest wymagane odprowadzenie wilgoci z pomieszczenia.

W przypadku wentylacji grawitacyjnej (naturalnej) w kuchni należy brać pod uwagę miejsce usytuowania komina wentylacyjnego od płyty grzewczej. Kratka powinna znajdować się blisko płyty. W przypadku wentylacji mechanicznej sprawa jest ułatwiona, ponieważ można dokonać podejścia do pionu instalacyjnego.

Pamiętaj: nie podłączaj okapu do wentylacji grawitacyjnej! Powoduje to poważne zaburzenie pracy wentylacji. Okap można podłączyć do pionu tylko pod warunkiem, kiedy jest na to przewidziane miejsce, w innym przypadku należy zakupić taki, który może pracować w obiegu zamkniętym. Łączenie w jednym pomieszczeniu wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej jest niezgodne z przepisami.

Instalacja wody:

W przypadku instalacji wodnej generalnie nie ma problemu i większość manewrów jest możliwa, pod warunkiem, że ciśnienie dostarczane do mieszkania lub domu pozwoli na komfortowe dostarczenie wody do armatury.

Instalacja kanalizacyjna:

Podejścia instalacji kanalizacyjnej wiążą się bezpośrednio z podejściami instalacji wodnej. W tym przypadku jednak instalacja kanalizacyjna jest znacznie bardziej wymagająca. Podejścia nie powinny przekraczać długości oznaczonych w normie lub w kartach technicznych urządzeń, np:

 • podejście do miski ustępowej nie może przekroczyć 1m, średnica podejścia 100mm,
 • podejście do zlewozmywaka / umywalki nie może przekroczyć 3,5m, średnica podejścia 0,05,
 • podejście do wanny, brodzika nie może przekroczyć 3,5m, średnica podejścia 0,05,
 • podejście do zmywarki najczęściej między 3-4m zgodnie z kartami technicznymi urządzeń.

Prowadzenie podejść powinno odbywać się w spadku 2%, najlepiej bez załamań i zmian kierunku. W przypadku wentylowania podejścia, podejście można wydłużyć zgodnie z normą.

Instalacja grzewcza:

Przesunięcie grzejnika jest możliwe i w większości przypadku nie ma z tym problemu. Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku większych okien, grzejnik powinien znaleźć się bardzo blisko.

Uwaga: w przypadku zmian w zakresie instalacji warto poradzić się fachowców. Błędne podłączenie instalacji może całkowicie zaburzyć jej pracę.

Czy mogę zrezygnować z wizualizacji kosztem niższej ceny?

Tak, przedstawienie projektu może być wykonane w postaci:

 • cieniowanych widoków ścian wykonanych dwuwymiarowo, pozwalających uzyskać poglądowy obraz wyglądu danego fragmentu pomieszczenia;
 • trójwymiarowych widoków z modelu, przedstawiających kolorystykę oraz układ wnętrza;
 • fotorealistycznych wizualizacji 360 stopni, które maksymalnie odzwierciedlają efekt po realizacji projektu. Klient otrzymuje od nas w cenie specjalne okulary VR. Po wyświetleniu na telefonie za pomocą aplikacji możesz zobaczyć pomieszczenie dookoła siebie. To najdroższa opcja;

Sposoby przestawienia zostały ustanowione od najbardziej ekonomicznych do najdroższych i najdokładniejszych. W trakcie rozmów doradzamy, które z pomieszczeń warto zrobić tylko na postawie widoków ze ścian, a które warto zobaczyć w trójwymiarze.

Przykłady przestawienia znajdują się pod linkami: cieniowane widoki ścian, trójwymiarowy widok z modelu, fotorealistyczne wizualizacje.

Kupiłem mieszkanie, od czego mam zacząć?

W zależności jakiego typu jest to zakup radzimy działać zgodnie z poniższymi opisami.

Mieszkanie z rynku pierwotnego, które dopiero się buduje.

W takim przypadku możemy uniknąć zbędnych przeróbek i wyburzeń, zgłaszając zmiany do dewelopera. Zakres zmian lokatorskich jest zazwyczaj podany w umowie kupna sprzedaży. Już po zakupie mieszkania warto poradzić się architekta, jakie ewentualne zmiany można dokonać w celu dostosowania mieszkania do potrzeb i gustu Klienta. Przygotowanie projektu na tym etapie pozwoli uniknąć zbędnych przeróbek oraz pozwoli na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.

Najczęściej wykonywane zmiany lokatorskie:

 • likwidacja / przesunięcia ścian działowych w projekcie,
 • przesunięcia otworów drzwiowych,
 • zmiana lokalizacji grzejników, wymiana grzejników na modele, które pasują do wnętrza,
 • zmiany w zakresie instalacji elektrycznej, takie jak:
  • uzupełnienie ilości gniazd (zazwyczaj w projektach deweloperskich jest ich mało),
  • zmiany sposobu oświetlania, wprowadzenie większej ilości łączników, np. pozwalających na wyłączanie światła w sypialni z łóżka.
 • zmiany w zakresie podejść instalacji kanalizacji i wody (w celu zmiany układu łazienki lub kuchni).

Zmiany lokatorskie są dodatkowo płatne, jednak pozwalają uniknąć kosztów związanych z remontem. Przy zmianach lokatorskich nie tracimy gwarancji. W przypadku np. pojawiania się spękań tynku na ścianach (bardzo prawdopodobne podczas osiadania świeżo wybudowanego budynku) usterki zostaną naprawione w ramach rękojmy.

Czy mogę zmienić grzejniki w mieszkaniu?

Tak. Należy jednak pamiętać o prawidłowym jego dobraniu. Wymiany grzejnika najlepiej wykonać poza okresem grzewczym.

Aby prawidłowo dobrać odpowiednie grzejniki należy znać kilka paramentów, które na pewno można znaleźć w projekcie instalacji lub, w przypadku mieszkań, u zarządcy budynku. Są to:

 • wymagana minimalna moc grzejnika przyjęta dla danej wymaganej temperatury pomieszczenia,
 • wymagana temperatura pomieszczenia (dla pokoi to 20 stopni, dla łazienek 24 stopnie),
 • temperatura zasilania i powrotu przyjęta w instalacji grzewczej.

Wymagana moc grzewcza w projekcie oraz podawana przez producentów grzejników jest przyjęta w środowisku normowym 75/65/20 (oznaczających odpowiednio temperaturę zasilania, powrotu i temperaturę pomieszczenia). Instalacje mają zazwyczaj inne powyższe parametry, dlatego w karcie technicznej wybranego przez nas grzejnika należy odszukać tabelę z przybliżonymi współczynnikami korekcyjnymi i na jej podstawie dobrać współczynnik. Wymaganą moc grzejnika dla pomieszczenia należy przemnożyć (lub podzielić w przypadku odwrotności) i według wyniku dobrać odpowiedni grzejnik.

Pamiętaj: odpowiedni dobór grzejnika pozwoli:

 • na prawidłowe ogrzanie pomieszczenia i osiągnięcie wymaganej temperatury,
 • na uniknięcie przeprojektowania grzejnika i zajmowania niepotrzebnie miejsca w pomieszczeniu (chyba, że dekoracyjnie przewiduje się grzejnik o konkretnych wymiarach).

Dodatkowa informacja: do cen grzejników należy doliczyć jeszcze koszta zestawów zaworowych oraz barwienia (w przypadku grzejników innych niż białe).

 

Olej czy lakier – jakie wykończenie podłogi drewnianej?

Przed zakupem podłogi zawsze stawiamy sobie pytanie odnośnie wykończenia. Olejowana podłoga daje nam 100% wrażenia naturalnego drewna, gdyż czujemy pod palcami delikatnie szorstką strukturę. Lakier natomiast łatwiej utrzymuje się w czystości. Które z nich wybrać? Poniżej zestawiliśmy porównanie

Lakier

 • Mniejsze odczucie struktury drewna gładka powierzchnia lakier zalewa strukturę drewna.
 • Światło odbija się od całej powierzchni, nie ma widocznej gry świtała na strukturze drewna.
 • Brak możliwości szczotkowanej strukury.
 • Lepsze, długotrwałe zabezpieczenie.
 • Brak możliwości drobnych napraw zarysowań, istnieje możliwość naprawy tylko dziur poprzez woskowanie na ciepło naprawa zostawia jednak delikatny ślad szczególnie przy lakierach matowych i półmatowych.
 • Łatwiejsze utrzymanie czystości.
 • W zależności od grubości warstwy ścieralnej (dotyczy desek warstwowych) możliwe cyklinowanie.
 • Zazwyczaj cena niższa niż przy oleju.

Olej

 • Lepsza percepcja struktury drewna.
 • Ładniejsza percepcja światła przez drewno.
 • Olej wnika w strukturę, dzięki temu istnieje możliwość szczotkowanej struktury.
 • Olejowaną podłogę należy przynajmniej raz na kwartał olejować. W praktyce jest to wtarcie w podłogę specjalnego preparatu (oleju).
 • Łatwa możliwość naprawy drobnych uszkodzeń, rys poprzez szlifowanie fragmengowe i ponowne olejowanie preparatem (można robić to samemu). Większe uszkodzenia oraz dziury można uzupełniać jak w przypadku lakieru.
 • Struktura może powodować wnikanie brudu w szczeliny.
 • W zależności od grubości warstwy ścieralnej (dotyczy desek warstwowych) możliwe cyklinowanie.
 • Zazwyczaj cena wyższa niż przy lakierze.

 

Jaka jest różnica pomiędzy projektem koncepcyjnym, wykonawczym oraz kompleksowym?
Różnica polega przede wszystkim na zawartości obydwu dokumentów oraz zakresu faz projektowych które obejmują. 
Projekt koncepcyjny
Określa wstępną wizję funkcjonalno przestrzenną projektowanej przestrzeni, bez szczegółowych rozwiązań określonych w projekcie wykonawczym. Projekt składa się z przedstawienia graficznego projektowanego obiektu, schematów funkcjonalno-przestrzennych w postaci rzutów
Projekt wykonawczy
Zawiera szczegółowe opracowanie schematu funkcjonalnego, podział przestrzeni na strefy, rozmieszczenie ścian, aranżacje wnętrz, dobór kolorów, dobór materiałów, wybór oświetlenia. Projekt składa się z rysunków technicznych (rzuty, widoki, przekroje), rysunków instalacyjnych (przyłącza elektryczne, hydrauliczne), opisu materiałowego, propozycji elementów wyposażenia. 
Projekt kompleksowy
Projekt kompleksowy to nic innego jak projekt wykonawczy wraz z naszą pomocą przy wyborze wykonawców, kontaktem z nimi, koordynacją, omówieniem spraw pilnych z budowy. Projekt kompleksowy może zawierać również nadzór autorski, w którym wykonujemy wizyty na budowie oraz odbiory robót.
Dlaczego bardziej opłacalny jest remont z projektem?

Przygotowanie projektu rozpoczyna się od szczegółowej inwentaryzacji oraz analizy przestrzeni oraz potrzeb przyszłych użytkowników. Projekt zatem pozwala na uniknięcie błędów oraz niedoróbek, które mogą generować koszty podczas napraw (np. typowy błąd – podłączenie zbyt dużej ilości podejść instalacji kanalizacji do jednego pionu i wybijania cieczy). Projekt pokazuje również organizację przestrzeni, zatem pozawala klientom na dokładne zastanowienie się nad organizacją życia. Kompleksowe podejście do danego miejsca pozawala na szeroką analizę, a zatem „nie obudzimy się” pod koniec remontu z niewiedzą gdzie schowamy narty lub inny rzadko używany sprzęt.

Poza tymi bardzo praktycznymi aspektami, które zmniejszają koszty remontu, przygotowując wizualizacje w rozszerzonej rzeczywistości 360, pozwalamy stanąć klientom w pomieszczeniu, w którym będą mieszkać, dokładnie je obejrzeć i zdecydować, czy to jest ich wymarzony dom. Klient oszczędza zatem na zmianach.

Zobacz również: http://metaforma.org/projekty-w-rzeczywistosci-rozszerzonej/

 

 

Czy stać mnie na projekt wnętrz?

Projektowanie jest usługą postrzeganą jako usługa luksusowa. Jednak są to często pozory. Cena projektu zależy od zakresu prac, jakie architekt musi wykonać. Projekt można przedstawić w kilku wariantach, zawsze przygotowanych w sposób czytelny dla klienta. W naszym przypadku cena projektu jest zależna od kilku czynników:

 1. jaki metraż i jakie rodzaj pomieszczenia mają być objęte projektem – projekt łazienki różni się od projektu salonu czy korytarza,
 2. czy jest to projekt koncepcyjny czy wykonawczy – czy projekt jest tylko pokazaniem ogólnych rozwiązań czy projektem, dzięki któremu prace będą wykonane jak w projekcie,
 3. w jaki sposób architekt przygotowuje projekt dla klienta: mogą to być kłady/widoki 2D, widoki z modelu lub pełne fotorealistyczne wizualizacje,
 4. czy architekt organizuje również ekipy budowlano – wykonawcze,
 5. czy architekt prowadzi na nadzór autorski pełny czy na telefon.

Pomijając kwestie różnych cen poszczególnych pomieszczeń, cenę projektu podnoszą wizualizacje, które wymagają dużego nakładu czasu. Nadzór autorski oraz organizacja ekip wiążą się z dużym zaangażowaniem architekta podczas remontu, co powoduje wzrost ceny, jednakże tym samym pozwala zaoszczędzić na materiałach, na których architekci mogą pozyskać dużo większe rabaty.

Plusem również przygotowywania projektu, nawet koncepcyjnego przez architekta, to oszczędność czasu oraz przestrzeni przyszłego użytkownika. Stosując nasze doświadczenie, podczas rysowania projektu, pokazujemy jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, którą się posiada oraz pokazujemy sprawdzone, bardzo praktyczne rozwiązania, ułatwiające organizację życia.

 

 

 

 

Ile trwa okres oczekiwania na projekt od Was?

Okres oczekiwania na projekt zależy od zakresu projektu:

 • projekt budowlany do pozwolenia na budowę wraz z koncepcją – od 6 tygodni (w zależności od stopnia skomplikowania);
 • projekt wnętrz – od 2 tygodni (w zależności od zakresu prac).

Zawsze staramy się dostosować do potrzeb Klienta i projekt rozpoczynać od elementów niezbędnych na budowie lub do pozwolenia.

Remont wnętrza

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search