Nowe prawo budowlane w praktyce

Dominik Kolenda

Nowe prawo budowlane z różnymi udogodnieniami dla przyszłych właścicieli domów jednorodzinnych zadomowiło się na dobre. Jak się to je w praktyce?

W okręgu Warszawy Zachodniej złożyliśmy jako pierwsi projekt do urzędu na zasadach nowego prawa budowlanego. Dostaliśmy kilka nieznacznych uwag z urzędu. Po ich uwzględnieniu po 30 dniach mogliśmy zaczynać budowę domu jednorodzinnego.

Co musieliśmy zmienić w projekcie w stosunku do starego prawa budowlanego?

Zgłoszenie + 30 dni oczekiwania

Cała atrakcja polega na tym, że nie musimy czekać 65 dni + 14 dni na uprawomocnienie pozwolenia budowlanego. Wystarczy zgłoszenie i od momentu złożenia, możemy odliczać 30 dni do rozpoczęcia budowy. Nie dostaliśmy uwag? Projekt jest zaakceptowany przez urząd. Dostaliśmy uwagi? Trzeba złożyć ponownie projekt z naniesionymi poprawkami i czekać kolejne 30 dni.

Zwróćcie uwagę na to jakiego typu planujecie inwestycję. Udogodnienia dotyczą głównie budowy nowych domów jednorodzinnych. W przypadku rozbudowy lub przebudowy istniejącego budynku są całkiem inne wymagania i zwykle wymagane jest pozwolenie na budowę.

Obszar oddziaływania budynku

Główną zmianą w projekcie to załączenie takiego opisu oddziaływania budynku. Wcześniej taki opis wykonywał urząd – teraz zostaje to całkowicie zrzucone na architekta projektu. Nie wszyscy architekci jeszcze zaznajomili się z tą zmianą, pamiętajcie, żeby o tym przypomnieć – powiadomić. Opis powinien zawierać informację o oddziaływaniu budynku na teren, jego granice, sąsiednie budynki, środowisko naturalne

Przyłącza sieci do działki

Nie ma potrzeby składania dokumentacji przyłączy do zgłoszenia. Ale niestety nie unikniemy tego projektu całkowicie – projekt i tak należy wykonać przed rozpoczęciem budowy przyłącza. Nie trzeba również załączać warunków dostępu do drogi publicznej.

A samowole budowlane?

Nadal są karane, ale mniej surowo. Legalizacja niezgłoszonych garażu, wiat do 50 mkw, domek letniskowy, ganek dobudowany do domu – to koszt 5 tys. zł. Natomiast za samowolne postawienie całego domu jednorodzinnego – opłata legalizacyjna to nadal 50 tys. zł.

Źródło zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/seier/14624261564/

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search